הפרעות פוריות
הריון ולידה
   
רפואת נשים
 
גיל המעבר
רפואת כללית
 
 

 
שמן שומשום ושמן סובין אורז מפחיתים לחץ דם ומשפרים רמות כולסטרול בדם
 
כך עולה ממחקר חדש שהוצג השנה בכנס יתר לחץ דם של ארגון הלב האמריקאי  - American Heart Association . החוקרים מצאו כי שילוב בין שני שמנים אלה השפיע בצורה דומה לתרופות להורדת לחץ דם ויתרה מכך, שילוב בין השמנים לתרופות יעיל אף יותר.
 
שמן אורז דל בשומן רווי ומשפר את תמונת שומני הדם, כך טוענים החוקרים באוניברסיטת צ'יקושי ביפן. בנוסף, השמן עשוי להפחית את הסיכון למחלות לב בהיותו תחליף בריא יותר לסוגי שמנים פחות בריאים.
 
במהלך תקופת המחקר (60 יום), 300 נחקרים בעלי יתר לחץ דם נמוך עד בינוני חולקו לשלוש קבוצות מחקר – קבוצה אחת טופלה בתרופות מסוג חסמי תעלות סידן (nifedipine), קבוצה שנייה קיבלה תערובת של שמן שומשום ושמן אורז וצרכה מנה אחת של 30 מ"ל ליום ( כ – 2 כפות שמן ליום). הקבוצה השלישית קיבלה הן את התרופה והן את תערובת השמנים.
 
בין הממצאים נצפתה ירידה ברמות לחץ הדם (ל"ד) הסיסטולי בקרב כל קבוצות המחקר (לחץ דם סיסטולי הנו הערך הגבוה הבודק את עוצמת הדם כנגד עורקי הלב ברגע שהלב מפמפם). בקרב הקבוצה שצרכה רק את תערובת השמנים ירד ל"ד הסיסטולי בממוצע ב – 14 נקודות. בקבוצה ששילבה טיפול תרופתי עם שמנים הירידה הייתה של 36 נקודות (לעומת הירידה של 16 נקודות בקבוצה עם טיפול תרופתי בלבד).
 
במחקר נצפתה גם ירידה בלחץ הדם הדיאסטולי (הערך הנמוך המבטא את עוצמת הדם כנגד עורקי הלב כשהלב נמצא בהרפיה בין הפעימות) – בקבוצת השמנים נצפתה ירידה של 11 נקודות, בקבוצת התרופה נצפתה ירידה של 12 נקודות ובקבוצה המשלבת ירידה של 24 נקודות.
 
ומה בנוגע לרמות הכולסטרול? החוקרים מצאו כי השימוש בשמנים הפחית את רמות הכולסטרול מסוג LDL (ה"כולסטרול הרע") ב – 26%, בעוד הכולסטרול מסוג HDL (ה"כולסטרול הטוב") עלה ב – 10%. בקבוצה שקיבלה רק את התרופה לא נצפתה כל השפעה מיטיבה על רמות הכולסטרול. אבל השילוב בין טיפול תרופתי לשמנים הוביל לירידה של 27% ברמות ה – LDL וקרוב ל – 11% עלייה ברמות HDL.
 
החוקרים מציינים כי תכולת חומצות שומן בריאות ונוגדי חמצון מאוד חזקים, כנראה הם אלה המובילים לתוצאות מיטיבות אלה הן על ערכי לחץ הדם והן על רמות שומני הדם. המקור: American Heart Association (2012, September 18), Sesame and rice bran oil lowers blood presure, improves cholesterol. ScienceDaily.
 
בנטורו טיפים הבאים ננסה להבין יותר לעומק מהן התכונות הרפואיות של שני השמנים ומהן ההשפעות הבריאותיות שלהם.
 
לסיום, אשתף אתכם במשפט מדהים ששמעתי היום (מתנצלת מראש על אי הדיוק) -
כל השנה אנחנו שוטפים את עינינו במים, בחנוכה יש לנו הזדמנות  במשך ימים לשטוף את עינינו באור (הבעל שם טוב).
 
מאחלת לכם שבוע גדוש באור,
           פאולה

להתייעצות עם פאולה 

אודות מרפאת נשים נטורופתית
הפילוסופיה שלי לריפוי
 
דף הבית  |   חזור למעלה  |   מפת האתר

כתובת המרפאה: חיים לסקוב 7 רחובות.  © כל הזכויות שמורות לפאולה שטיינברג בלאו 

עיצוב האתר:  
לייבסיטי - בניית אתרים