הפרעות פוריות
הריון ולידה
   
רפואת נשים
 
גיל המעבר
רפואת כללית
 
דף הבית >> רפואת נשים >> ציסטות
תסמינים וסימנים של ציסטות בשחלהטיפול קונבנציונאלי בציסטות בשחלה טריגרים להתפתחות ציסטות בשחלהטיפול נטורופתי בציסטות בשחלה ציסטות בשחלה – גוף ונפש

ציסטות בשחלה מוגדרות כשקיקים מלאי נוזל בתוך או על גבי השחלה.
ביציות מתפתחות ומבשילות בתוך השחלות ומשתחררות בכל מחזור חודשי במהלך תקופת פוריות האישה. ציסטות בשחלה שכיחות מאוד ולרוב אינן גורמות לתחושת אי נוחות. רובן המכריע של הציסטות ייעלמו תוך חודשים ללא טיפול.
במידה וציסטה נקרעת היא עלולה לגרום לתסמינים קשים מאוד.
ציסטות פונקציונאליות שונות במהותן ממצבים של חוסר איזון הורמונאלי למשל תסמונת השחלות הפוליציסטיות.תסמינים וסימנים של ציסטות בשחלה
ציסטות קטנות לרוב לא יגרמו לתסמינים כלשהם. ציסטות גדולות מ – 10 ס"מ יגרמו לכאבים באגן חד צדדיים או דו צדדים. הכאב יכול להחמיר בנקודות זמן שונות במהלך המחזור החודשי.
התסמינים והסימנים השכיחים ביותר הם: וסת לא סדירה – דימום וסתי ארוך מן הרגיל, קצר מן הרגיל, הפסקת דימום וסתי, דמום לא סדיר.
בנוסף יכולים להופיע תסמינים נוספים כגון כאב באגן – כאב עמום קבוע או התקפי המקרין לגב התחתון ולירך, כאב באגן לפני הופעת הדימום הוסתי או לפני סיום הוסת, כאב באגן במהלך קיום יחסי מין (dyspereunia), כאב במהלך יציאה או לחץ על המעיים, בחילה, הקאה או רגישות בשד בדומה להריון, נפיחות וכבדות בבטן, לחץ על שלפוחית השתן או פי הטבעת, קושי בריקון השלפוחית.
סימנים המחייבים טיפול רפואי דחוף – כאב בטן או באגן קיצוני ופתאומי, כאב המלווה בחום והקאות.
 
טיפול קונבנציונלי בציסטות בשחלה
הטיפול תלוי בגיל האישה, סוג וגודל הציסטה ותמונה קלינית. במצבים ללא תסמינים אפשר לערוך בדיקות חוזרות לאחר מספר חודשים ולעקוב אחר ההתפתחויות. הטיפול המועדף בציסטות בשחלה הן גלולות למניעת הריון. ניתוח מומלץ בציסטות גדולות, שאינן נראות פונקציונאליות, הממשיכות לגדול או שאינן נעלמות תוך חודשיים שלושה.
 
טריגרים להתפתחות ציסטות בשחלה
מחקרים מצביעים על כך שקיימים טריגרים שונים להופעת ציסטות: עודף מוצרי חלב, יוגורט וביצים, רמות נחושת גבוהות, עודף צריכה של פחמימות פשוטות ומזוקקות (דגנים מלוטשים ללא סיבים תזונתיים, סוכר, ממתקים, מאפים, עוגות, אורז לבן, קמח לבן וכד').
קומפלקס ויטמיני B מסייע לגוף לטפל בעודפי אסטרוגן. צריכה עודפת של סוכר פוגעת בפעילות ויטמינים אלה.
 
טיפול נטורופתי בציסטות בשחלה
הגישה הנטורופתית תתמקד באיתור הגורמים להופעת הציסטות בשחלה. בהתאם לכך תבנה תוכנית מותאמת אישית.
הטיפול הנטורופתי בציסטות בשחלה יתמקד באיזון הורמונאלי, אם מדובר בעודף אסטרוגן או מיעוט פרוגסטרון.
באמצעות תזונה נכונה ושילוב של תוספי מזון וצמחי מרפא ניתן לאזן עודפי אסטרוגן או יחס אסטרוגן פרוגסטרון לא תקין.
הטיפול הנטורופתי יתייחס למערכות נוספות המעורבות באיזון ההורמונאלי – מערכת עיכול תקינה סופגת מרכיבי מזון המסייעים לטפל בעודפי האסטרוגן. יציאות תקינות מפנות עודפי פסולת ומונעות ספיגה חוזרת אל הדם של עודפי הורמונים.
פעילות הכבד מכרעת בפינוי וסינון רעלים, לכן יש להתייחס גם למערכת זאת.
ציסטות בשחלה במידה ונקרעות יוצרות תהליך דלקתי מקומי וכאב, לכן הטיפול התזונתי יתייחס גם לטיפול בדלקת ולמניעת התפשטותה למערכות נוספות.
הטיפול הנטורופתי יתייחס לכל מרכיבי אורח החיים של האישה – תזונתה, מידת האקטיביות הפיזית, רמות המתח והלחץ, מידת הסיפוק שחווה מחייה, זוגיותה, קריירה.
 
אם מתח ולחצים הם הגורם לציסטות בשחלה הטיפול הנטורופתי יפנה את הזרקור לשם – תזונה נכונה, תוספי מזון וטכניקות הרפיה ישולבו בטיפול.
יינתנו המלצות לפעילות גופנית נכונה לצורך איזון הורמונאלי ואף ככלי להתמודדות עם כאב, מתח ושינויים במצב הרוח.
 
ציסטות בשחלה - גוף ונפש
ברפואת גוף נפש השחלות מייצגות את היצירתיות העמוקה ביותר. היכולת שלנו להיות פתוחות ולקבל יצירתיות זאת היא הפתרון להבנת עוצמת השחלות. בטאואיזם השחלה מייצגת כוח חיים המייצר אנרגיה מינית.
ציסטות קטנות המופיעות בשחלה כרעיונות קטנים ומבשילים הן. ציסטות שחוזרות לשחלה מסמלות חוסר סיפוק רגשי, חסימה של אש היצירתיות שבנו. מתח ולחץ הנם גורמים מכריעים בבריאות השחלה. תחושות שליליות כגון תחושה שאין לנו שליטה על חיינו, תחושה של סכנה כלכלית או פיזית שאיננו רואות פתרון למצב זה, נטישה של בן זוג אמיתית או נתפסת ובעיקר תחושה שהעולם מונע מאיתנו להשתנות, להיות יצירתיות.
במסגרת הטיפול הנטורופתי אנחנו חושפות רגשות אלה ומנסות למצוא פתרון למצבים "חסרי אונים".
חשוב להבין כי גם מתח חיובי יכול להיות טריגר להפרעה בשחלות. אישה האוהבת את עבודתה, אך מזניחה את הצורך במנוחה עלולה לפתח ציסטה בשחלה.
 
הצד השמאלי בגוף מייצג את הנקבי, האומנותי, החושב. הצד הימני מייצג את הצד הגברי האנליטי יותר. הדבר בא לידי ביטוי גם בקשר בין השחלה למוח. על האישה לשאול את עצמה מהי משמעות צמיחת הציסטה בשחלה עבורה. כיצד החיים העכשוויים שלה מעודדים צמיחת הציסטות.
 
 
אני מזמינה כל אחת מכן, הסובלת מציסטות בשחלה להגיע למפגש היכרות הכולל ראיון מקיף, בסופו תבנה תוכנית שתסייע לך להתמודד טוב יותר תסמיני הציסטות בשחלה ובמקביל תשפר את איכות חייך ואת בריאותך.
 
אני מזמינה אותך לפנות עוד היום, במייל או למרפאה בטלפון:  077-9354130.
אשמח לפגוש אותך למפגש הכרות, לאבחן את הבעיה ולהציע פתרונות וטיפול מתאים.
 
פאולה שטיינברג בלאו

 


דף הבית  |   חזור למעלה  |   מפת האתר

כתובת המרפאה: חיים לסקוב 7 רחובות.  © כל הזכויות שמורות לפאולה שטיינברג בלאו 

עיצוב האתר:  
לייבסיטי - בניית אתרים