הפרעות פוריות
הריון ולידה
   
רפואת נשים
 
גיל המעבר
רפואת כללית
 
דף הבית >> נטורו טיפ >> התזונה מפחיתה סיכון לשבץ מוחי
 
המומחים טוענים כי הפחתת המלח בשילוב הגברת צריכת אשלגן תשפיע בצורה מכרעת על חיי ובריאותם של מיליוני אנשים בעולם.
 
כיום ידוע כי הפחתת מלח בתזונה מפחיתה לחת דם ועקב כך מופחת הסיכון למחלות לב ולאירועים מוחיים. למרות שעדיין אין מספיק מידע בנוגע ליתרונות הגברת צריכת האשלגן בתזונה, מחקרים קודמים קישרו מיעוט אשלגן לעלייה בלחץ הדם.
 
ארגון הבריאות העולמי הציב כמטרה הפחתת צריכת המלח היומית ל – 5 – 6 גר' (ככפית מלח ליום) ליום עד שנת 2025. יחד עם זאת, ישנם ארגוני בריאות במדינות אחדות, ביניהם בריטניה וישראל, הממליצים על הפחתה של צריכת מלח עד 3 גר' ליום בלבד. 
 
המחקר הראשון בחן הפחתה מועטה בצריכת המלח על ערכי לחץ הדם, הורמונים ושומני הדם בקרב 3000 מבוגרים. לאחר 4 שבועות ויותר, ההפחתה המועטה במלח הובילה לירידה משמעותית בערכי לחץ הדם הן בסובלים מיתר לחץ דם והן בבריאים. הממצאים היו דומים הן בלבנים והן בשחורים, גברים ונשים. הירידה בלחץ הדם קשורה לירידה בסיכון לאירוע מוחי, התקפי לב ואי ספיקת לב. החוקרים מאמינים כי ההמלצה לצריכה של לא יותר מ – 3 גר' מלח ליום חייבת להיות המטרה עבור כלל האוכלוסייה.
 
ממצאים דומים התגלו במחקרים נוספים הן במבוגרים והן בילדים. 
 
מחקר נוסף בקרב 130000 נבדקים בריאים מצא כי הגברת צריכת מזון עשיר באשלגן המצוי בירקות עליים ירוקים, שעועית לבנה, אבוקדו, דלעת, סלמון, יוגורט טבעי ובננות מפחיתה לחץ דם במבוגרים. האשלגן מפחית את הסיכון לאירוע מוחי במבוגרים ב – 24% וכנראה בעל השפעה מיטיבה גם בקרב ילדים הסובלים מיתר לחץ דם.
החוקרים ממליצים על פעולה משולבת של הפחתת מלח והגברת אשלגן. המומחים ממליצים כיום על צריכה של עד 3 גר' מלח ליום (קצת יותר מחצי כפית) למניעת מחלות לב וכלי דם ולמניעת אירועים מוחיים.
 
כמו כן, המומחים אינם ממליצים לאוכלוסיה המבוגרת לצרוך את האשלגן כתוסף מזון, אלא לקבלו בצורה טבעית מן התזונה. לצריכת אשלגן גבוהה במזון אין השפעה שלילית על תפקודי הכליה (כפי שנחשד בעבר).
 
קישור למחקר:
http://www.bmj.com/press-releases/2013/04/04/reducing-salt-and-increasing-potassium-will-have-major-global-health-benef?dm_i=VOQ,1HJCR,5QY0RN,51W84,1
 
מאחלת לך שבוע מבריא, 
    פאולה 

תתייעצי עם פאולה 

אודות מרפאת נשים נטורופתית
הפילוסופיה שלי לריפוי
דף הבית  |   חזור למעלה  |   מפת האתר

כתובת המרפאה: חיים לסקוב 7 רחובות.  © כל הזכויות שמורות לפאולה שטיינברג בלאו 

עיצוב האתר:  
לייבסיטי - בניית אתרים